Szkolenie - "LABORATORIUM RUCHU KREATYWNEGO"
dla nauczycieli, wychowawców, animatorów, osób pracujących z dziećmi.

“Taniec obejmuje całe nasze jestestwo. Według mnie jest on najpotężniejszą ze sztuk, jako że w swojej istocie jest całościowy.
Nasze ciało odgrywa w tańcu rolę instrumentu. Taniec jest bezpośredni i osiągalny w każdym czasie,
zawiera naszą mądrość i prawdę. Podczas tańca wykorzystujemy wszystkie zmysły. I każdy z nas jest tancerzem z natury”.

Anna Halprin

Zapisy: ruch.kreatywny@gmail.com        Koszt: 1600 zł

Prowadzę Laboratorium Ruchu Kreatywnego w różnych grupach dzieci. Jest owocem mojego wieloletniego doświadczenia w tańcu, jodze, ekspresji i różnych metodach pracy z ciałem-duszą, obserwowania i odczuwania potrzeb i natury dzieci, potrzeby ruchu i tworzenia.

W obecnych czasach przebodźcowania i zasiedzenia w wirtualnych światach, dzieci tak jak i każdy z nas – potrzebują powrotu do ciała.

Marzę o tym, by Laboratorium Ruchu Kreatywnego zagościło w szkołach, tak by przywrócić dzieciom doświadczenie bycia w ciele, nie z perspektywy rywalizacji i forsowania, nie od strony wyuczonych kroków, które trzeba naśladować, a z perspektywy tworzenia, kreatywności, szacunku, miłości i świadomości ciała.

Świadomości, która odkrywa przed nami wewnętrzny spokój i poczucie spełnienia.

Tak jak słowa, by zostać stworzone potrzebują alfabetu, tak też ruch i ekspresja mają swój alfabet, którego znajomość sprawia, że ciało i ruch stają się świadome i bardziej ekspresyjne.

Celem programu jest rozwinięcie świadomości ciała i jego możliwości ruchowych i ekspresyjnych.

Doświadczając i eksplorując elementy, które składają się na ruch i czynią go możliwym, uczestnicy będą mogli zamieszkać w pełni swoje ciało i cieszyć się jego wieloraką zdolnością wyrazu. Zajmiemy się uwrażliwieniem zmysłów i uważnym odczuwaniem ciała w ruchu. I w bezruchu. 

Elementy i jakości będziemy rozwijać poprzez zabawę i odpowiednio dobrane dla dzieci ćwiczenia, pracując i doświadczając na trzech poziomach: samodzielnie, w parach i w grupie. 

W tym programie dzieci nie powtarzają czyjejś choreografii czy pozycji wymyślonych przez innych, to one są twórcami, komponują, doświadczają ciała w ruchu, poznając siebie, ufając sobie, tworzą. Moją wielką nadzieją jest to, że zarazisz je radością, którą może dawać swobodny ruch wypływający z nas, radością z kondycji twórcy, którą możemy w sobie odkrywać.

Szkolenie wprowadzi Cię w podstawy języka ekspresji ciała.Poznasz tajniki 8 godzinnego - 8 tygodniowego programu zajęć dla dzieci i młodzieży (od 6 ego roku życia). Rozbudzisz własne ciało i jego kreatywność i będziesz mogła/mógł poprowadzić Laboratorium Ruchu Kreatywnego dla dzieci.

Taka praca z ciałem i ekspresją wpływa na:

wzrost pewności siebie, zdolność samoodczuwania i wyrażenia siebie wobec grupy

świadomość ciała, kontakt z ciałem i czerpanie radości z bycia w nim

odkrywanie poezji uważnego ruchu, tego, że każdy z nas jest tancerzem i wszystko tańczy

samopoznanie, świadomość swoich emocji i stanów i tego jak manifestują się w ciele

zdolność komunikacji,
wyrażenia siebie

umiejętność zrelaksowania się i odprężenia

ciało

przestrzeń

czas

siła

Powyższe cztery obszary ruchu, ich części składowe, zależą od siebie wzajemnie i wchodzą w relację czyniąc możliwą różnorodność ekspresji.

Na zajęciach będziemy doświadczać różnych jakości, łączyć je i integrować w doświadczeniu.

Szkolenie wzbogaci zarówno Twój warsztat pracy z dziećmi jak i Ciebie jako człowieka – twórcę, tak byś mogła/mógł zarażać dzieci radością z odkrywania bycia w ciele i tworzenia.

“Tancerzy cieszą ich ciała oraz formy wiedzy i ekspresji, których można doświadczyć jedynie poprzez ruch.
Taniec nie cieszy się tym samym poważaniem w szkołach co matematyka i inne przedmioty akademickie,
niemniej nadaje on formę ideom i uczuciom, których nie można wyrazić w jakikolwiek inny sposób.
Marta Graham powiedziała kiedyś, że taniec jest skrytym językiem duszy.”

Ken Robinson

Nirmalaletters